face.jpg
You can place some brief info about you here
Subscribe and receive latest news
Scrieţi codul de control "5202"
Or use this RSS feed

Meniu

Parohia Homesti

Site-ul este in constructie .Multumim de intelegere .
SAM_0286.jpg

cruce5.jpg

Preot Paroh:Cristea Mihai-Tiberiu

TEL.:0238/560838; 0786/812656.

Istoricul bisericii din satul Homeşti

Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil" din satul Homeşti, com Grebănu, jud Buzău a luat fiinţă în anul de la Hristos 1818, prin osîrdia lui Vlad Perieteanu, apoi în anul 1865 a fost reparată de fiul său, Costache Perieteanu şi cu ajutorul altor iubitori de Dumnezeu, pictor Ion Stoienescu din Bucureşti, Augustin Cirs şi George Nicolae.

În anul 1910 la Biserica „Sfinţii Voievozi" slujea vrednicul de pomenire Preot Vasile I. Buzăianu cu prezbitera Elisabeta, prin a cărui sârguinţă dar şi cu ajutorul enoriaşilor parohiei, s-a renovat şi reînnoit pictura de către pictorul Nae Orăşanu.

În urma marelui cutremur din 10 septembrie 1940, biserica a suferit mari stricăciuni şi drept urmare s-au făcut reparaţii radicale de zidărie în vara anului 1942.

În anul 1950, slujitor al sfântului altar la parohia Homeşti era Pc Preot Alexandru Grigorescu, cu prezbitera Eugenia, ajutat la strană de dascălul Vasile Popescu, prin a cărui strădanie şi cu bunăvoinţa enoriaşilor satului Homeşti s-a reînnoit şi completat pictura între lunile august-noiembrie, anul 1950, pictor fiind Ştefan Hanganu.

Biserica a fost resfinţită în 26 noiembrie 1950 de către Preasfinţitul Părinte Episcop Antim al Eparhiei Buzăului.

A urmat apoi la slujire vrednicul de pomenire Preot Ion Zidăriţă, cu soţia Felicia, cântăreţ fiind Constantin Popescu, fiul fostului dascăl Vasile.

În urma cutremurului din anul 1977  s-au făcut reparaţiile de restaurare a picturii prin sârguinţa Pc Preot Ion Zidăriţă şi cu ajutorul enoriaşilor satului Homeşti. Pictura a fost restaurată de pictoriţa Anişoara Nicolae din Bucureşti, în luna iunie 1983.

După trecerea pc părinte Ion Zidăriţă la cele veşnice, la parohia Homeşti a slujit Preotul Ghiţă Valentin Claudiu, cu prezbitera Nicoleta, cântăreţ fiind Ştefăniţă Olteanu.

În prezent, parohia Homeşti are ca slujitor pe Preot Mihai-Tiberiu Cristea cu prezbitera Ana-Maria.                                                          Parohia Homeşti are, în urma ultimului recensământ din martie 2011 un numar de 152 de familii(aprox 320 de persoane).

pomelnice.jpg
Pomelnice

Sfânta Liturghie - Adormiţi

Pomelnic cu numele persoanelor decedate, pe care le pomeneşte preotul în timpul Sfintei Liturghii fiind cea mai mare rugăcine ce se poate face pentru un suflet răposat.

Odihneşte Doamne cu drepţii pe adormiţii robii Tăi:

Sf. Liturghie - Vii
Pomelnic cu numele persoanelor în viaţă pe care le pomeneşte preotul în timpul Sfintei Liturghii fiind cea mai mare rugăcine ce se poate face pentru o persoană.

Dăruieşte Doamne sănătate mântuire şi înţelepciune robilor Tăi:

Sfantul Maslu

Mântuieşte Doamne şi miluieşte pe robii Tăi:

Parastas
pomenire care se face pentru cei adormiţi, la anumite perioade de timp de la înmormîntarea lor

Odihneşte Doamne cu drepţii pe adormiţii robii Tăi,cu tot neamul lor cel adormit :

logo-cat-pomelnice.jpg

Acatiste, Sf. Liturghie, Sf. Maslu, Parastase

În practica ortodoxă există mai multe feluri de pomelnice şi anume: Sf. Liturghie pentru vii, Sf. Liturghie pentru adormiţi, Acatistul, Sf. Maslu şi Parastasul.

Dintre acestea, cea mai importantă este pomenirea la Sf. Liturghie, căci, aşa cum spunea şi Părintele Arsenie Papacioc, "nu poate exprima mintea omenească valoarea şi foloasele Sfintei Liturghii nici măcar în parte", iar vorbind despre cele trei lucruri care sunt necesare oricărui creştin pentru a se mântui arăta că acestea sunt: spovedania, milostenia şi pomenirea la cât mai multe Sfinte Liturghii.

În fiecare moment al vieţii noastre, dar mai ales în clipele de grea încercare, fiecare dintre noi avem nevoie de ajutorul Prea Milostivului Dumnezeu, dar acest ajutor îl putem primi numai dacă îl cerem prin rugăciune. În acest sens este foarte importantă atât rugăciunea noastră personală, cât şi a celor care şi-au închinat întreaga viaţă slujirii lui Dumnezeu - preoţii şi călugării - care prin apropierea lor permanentă de Dumnezeu pot fi mijlocitorii noştri în faţa Divinităţii. Modalitatea tradiţională de a cere rugăciunile acestora este alcătuirea unui pomelnic care cuprinde numele de botez ale celor pentru care dorim să fie înălţate rugăciuni înaintea lui Dumnezeu, fie ei vii sau adormiţi, membrii ai familiei, rude, prieteni şi chiar duşmani.

Acest serviciu de trimitere mesaje-pomelnice prin intermediul site-ului PAROHIEI HOMEȘTI a fost creat special pentru acele persoane, care, din anumite motive, nu pot ajunge pentru a înmâna personal preotului pomelnicele de pomenit la Sfintele Rugăciuni.

Istoricul bisericii din satul Homeşti

În prezent, parohia Homeşti are ca slujitor pe Preot Mihai-Tiberiu Cristea cu prezbitera Ana-Maria, fiind ajutat la strană de dascălul Ionuţ Ioniţescu.

Parohia Homeşti are, în urma ultimului recensământ din martie 2011 un numar de 152 de familii(aprox 320 de persoane). Din actele de proprietate ale Bisericii din Homeşti aflăm că aceasta posedă 5ha teren agricol si 1,5ha pădure.

Parohia Homesti
cloud1.jpg